Nowoczesne biuro, czyli jakie?

Urządzenie biura niezależnie od tego czy jest ono w dużym czy małym mieście, jest zawsze dużym wyzwaniem. Musi być ono nie tylko funkcjonalne, ale również wizualnie przyjemne dla oka. Każdy z nas ma inny gust, więc warto postawić na stonowane kolory, aby kontrahenci nie kojarzyli naszej firmy z „tym brzydkim biurem”, oraz aby pracownicy czuli się w nim komfortowo. 

Jednym z rozwiązań na nowoczesne biuro jest aranżacja w stylu smart office. Pierwszym  aspektem nowoczesnego biura w tym typie są inteligentne systemy oświetleniowe, czyli natężenie światła dostosowywane jest automatyczne do pory dnia. Niektóre systemy dopasowują też temperaturę oświetlenia, na przykład gdy w drugiej połowie dnia światło staje się ciepłe, to oświetlenie w biurze również przybiera taki charakter, co sprzyja lepszemu samopoczuciu pracowników jak również jest zdrowsze dla wzroku.

Aby praca była wydajna ważna jest eliminacja źródeł hałasu, które mogą rozpraszać pracowników. Pomóc w tym mogą specjalne systemy paneli dźwiękochłonnych, mobilne ścianki biurowe, które mają na celu tłumić hałas, dźwiękoszczelne kabiny do biura, które pozwalają odizolować się od różnego rodzaju dźwięków oraz innych pracowników. 

Chcąc zadbać o zdrowie pracowników istotne jest utrzymanie optymalnej temperatury oraz wilgotności powietrza. W nowoczesnych biurach można zauważyć dużą ilość żywych roślin, które mają na celu nie tylko ładnie wyglądać, ale również oczyszczać powietrze. Natomiast o  zdrowie psychiczne pracowników można zadbać poprzez stworzenie specjalnie wydzielonego miejsca do relaksu, w którym znajdują się różne kanapy, hamaki. Niektóre z biur wprowadzają nawet mini siłownie, gdzie pracownik może aktywnie odpocząć.

Mówiąc o smart office konieczne wydaje się wspomnieć o tym, że są to oszczędne rozwiązania. Na przykład czujniki ruchu pozwalają na wyłączanie urządzeń, z których w danym momencie się nie korzysta, co pozwala zaoszczędzić energię.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na charakter pracy, który różni się w zależności od zajmowanego stanowiska i na tej podstawie podjąć decyzję, czy lepsze będzie biuro wspólne (open space) czy jednak pracownicy będą bardziej efektywni, gdy biuro będzie składać się z poszczególnych gabinetów. Nawet, gdy decydujemy się na biuro typu open space warto jest stworzyć miejsca zapewniające personelowi komfort oraz poczucie prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *